Blog

Kategoria wpisu: #TO_CIEKAWE!#WWW#PRZY_KAWIE
Ile kosztuje stworzenie strony internetowej?

Ile kosztuje stworzenie strony internetowej?

Jesteś przedsiębiorcą i chciałbyś stworzyć stronę internetową, która będzie Twoją wizytówką? Może jesteś freelancerem, który zastanawia się, na ile powinien wycenić swoją pracę przy projekcie? Może masz już stronę WWW i dostałeś ofertę na nową stronę? Każda z tych osób zastanawia się, ile powinno kosztować utworzenie strony internetowej? Na wszystkie te pytania odpowie właśnie ten artykuł.

Spis treści

 • Cena zaprojektowania strony internetowej - od czego zależy?
 • Zanim zapytasz ile kosztuje strona internetowa, pomyśl czego potrzebujesz
 • Cennik tworzenia stron zależy od wykonawcy
 • Jak wybrać agencję interaktywną?
 • Ile kosztuje stworzenie strony internetowej w 2021 roku?
 • Przykładowy cennik stron internetowych na 2021 
 • Ile kosztuje stworzenie strony internetowej? - podsumowanie

Cena zaprojektowania strony internetowej - od czego zależy?

To podstawowe pytanie, na które chcemy znaleźć odpowiedź. Nie jest to proste bowiem zależności jest wiele. Pytanie o konkretną cenę strony, bez nawet podstawowego określenia oczekiwań jest jak pytanie o cenę samochodu. Każdy wie, że cena auta jest zależna od wyposażenia, marki czy długości wsparcia technicznego. Na końcowy koszt budowy auta składa się wiele czynników. Podobnie jest z ceną strony internetowej. Jakość wykonania, funkcjonalność, projekt graficzny czy okres wsparcia technicznego to bardzo ważne części składowe. Rzutują na ostateczny koszt zaprojektowania strony WWW.

Zanim zapytasz ile kosztuje strona internetowa, pomyśl czego potrzebujesz

Zanim zapytamy o cenę, pomyślmy więc czego tak naprawdę oczekujemy. Warto rozpisać sobie skład poszczególnych zakładek strony internetowej. Na tym etapie od razu pojawią się pomysły na narzędzia, które powinny zostać stworzone przez wykonawcę. Możemy zażyczyć sobie, aby strona internetowa posiadała formularz kontaktowy, newsletter, bloga, a nawet sklep internetowy. Stworzenie tego wszystkiego wymaga czasu i umiejętności, a co za tym idzie, ma wpływ na końcowy koszt.

Istnieje wiele różnych rodzajów stron WWW. Strona, która będzie wizytówką firmy, będzie z pewnością prosta i szybka w budowie. Może ona być zorganizowana w formie podstron lub w formie tzw. one-pagera gdzie wszystkie treści są na jednej przewijanej stronie głównej. Strona internetowa może posiadać również bardziej rozbudowaną strukturę. Jeżeli chcemy publikować na niej artykuły, grafiki czy pliki do pobrania, warto przewidzieć to już na etapie składania zapytania. 

Są również strony typu Premium. To projekty opierające się na często autorskich rozwiązaniach technicznych i posiadające grafikę dopracowaną w każdym pikselu. Takie strony często wzorowane są na największych markach czy firmach odzieżowych. To takie Bentleye w stronach internetowych. Tego typu strony są wyznacznikami i kreują trendy w całym Internecie. Są wykonane przez największych specjalistów w branży, którzy operują na budżetach z wieloma zerami. Miejmy to na względzie, zanim zapytamy o koszt stworzenia strony będącej drugim Facebookiem :-)

Cennik tworzenia stron zależy od wykonawcy

Na rynku mamy wiele możliwości. Zaprojektowane strony internetowej możemy zlecić osobie prywatnej (freelancerowi), specjalistycznej firmie albo wykonać ją samodzielnie. Firma specjalizująca się w tworzeniu stron internetowych to inaczej agencja interaktywna. Tutaj należy wspomnieć o terminach i komunikacji. Freelancerzy często wykonują projekt dłużej niż agencje interaktywne. Kontakt z nimi jest również nieco mnie płynny, z uwagi na prywatne obowiązki czy pracę w domu. Z kolei freelancerzy mają mniejsze wymagania finansowe niż agencje interaktywne. Przewaga jest po stronie freelancerów, ale taniej nie zawsze znaczy jednak lepiej. Kogo więc wybrać? Pytań jest coraz więcej, ale za chwilę na wszystkie odpowiemy. 

Do stworzenia strony wybierz freelancera jeśli...

koszt-strony-freelancer

Masz ograniczony budżet. To najczęstszy powód wyboru wolnego strzelca. Wiele firm nie ma zabezpieczonych środków finansowych na wykonanie strony WWW, a na pewno nie jest to usługa tania. Zobaczmy na średnie wynagrodzenia w branży IT. Rosną z roku na rok. Freelancer to jedna osoba do opłacenia, agencja interaktywna to cały sztab ludzi.Wolny strzelec bywa często bardziej elastyczny terminowo. Może popracować w weekendy, jeżeli wymaga tego projekt zaawansowanej strony internetowej. Agencja ma sztywne etaty, a przez to sztywne godziny pracy. Nie ma mowy, że ktoś w firmie odbierze telefon w sobotę wieczorem. 

Warto przy okazji wspomnieć o wadach freelancera. Rynek tworzenia stron internetowych rozwija się bardzo szybko i wielowątkowo. Pojawiają się nowe technologie i języki programowania. Zmienia się również estetyka graficzna. To co dzisiaj uważamy za ładne, za rok czy za dwa lata może być archaiczne i przestarzałe. Nie da się być specjalistą we wszystkich tematach. Żyjemy w czasach specjalizacji. "Człowiek-orkiestra" zawsze zostanie w tyle.

Agencja interaktywna, wybierz jeśli...

ile-kosztuje-strona-agencja

Jeżeli jakość jest na pierwszym miejscu. To firmy, które kompleksowo zrealizują projekt niemal każdej strony internetowej. Agencje interaktywne skupiają najczęściej specjalistów w danej dziedzinie. Poświęcają czas i pieniądze na regularne zwiększanie swoich kompetencji i umiejętności. Możesz więc być pewien, że otrzymasz usługę na wyższym poziomie, choć i tutaj zdarzają się wyjątki.

Nie bez znaczenia jest również wsparcie techniczne. Wolni strzelcy szybko pojawiają się na rynku i równie szybko znikają. Ci najlepsi często zasilają szeregi... agencji interaktywnych. Dodatkowo, w agencji zawsze otrzymasz dedykowanego opiekuna projektu, z którym będziesz mógł się skontaktować, gdy pojawi się problem lub pytanie. To zaleta nie do przecenienia. Agencja ma również swoją placówkę i biuro do której można wybrać się osobiście. To w przypadku jeżeli nie lubimy rozmawiać o biznesie z człowiekiem w bluzie z kapturem, w zatłoczonej kawiarni :-)

Agencje mają to do siebie, że praktycznie od razu po nadesłaniu zlecenia, rezerwują zasoby niezbędne do wykonania projektu. W przypadku osoby prywatnej czas oczekiwania może być dłuższy, ze względu na inne obowiązki. Freelancerzy to często osoby łączące pracę ze studiami czy innymi zawodami. Działając w pojedynkę, ciężko stworzyć profesjonalną stronę internetową odbierając telefony od Klientów czy pracując na drugi etat.

Jakość ma swoją cenę. Koszt tworzenia stron internetowych na pewno będzie wyższy. Agencja interaktywna płaci podatki. Freelancer również choć nie jest to regułą. Agencja ma również licencje na kosztowne programy, koszty biurowe, marketingowe itp. To wszystko znajduje swoje odzwierciedlenie na końcowej fakturze dla Klienta. To jest cena profesjonalizacji branży.

Jak wybrać agencję interaktywną?

Przede wszystkim każda agencja ma na swojej stronie internetowej portfolio wykonanych prac. Warto je przeanalizować, tak aby wykluczyć firmy, których estetyka czy poprawność budowania stron nam nie odpowiadają. W dziale realizacji znajdziemy odnośniki do wykonanych stron. Odwiedźmy je, oceńmy projekt graficzny i funkcjonalność. Nic tak nie mówi o mówi wykonawcy to jak wykonuje swoje prace. Oczywiście każda strona internetowa to wynik umiejętności grafika, programisty i oczekiwań Klienta. Jeżeli ktoś zamówił brzydką stronę internetową i ją otrzymał to cel projektu został spełniony, a wykonawca wywiązał się z umowy zgodnie z oczekiwaniami. Każdy ma bowiem w portfolio strony WWW z których nie jest dumny. To właściwie temat na osoby artykuł. 

Ile kosztuje stworzenie strony internetowej w 2021 roku?

Nie ma na to uniwersalnego i sztywnego wzoru. Tym bardziej, że każdy wykonawca czy firma stosuje własną stawkę za roboczogodzinę. W 2021 wzrosła płaca minimalna, a za nią ceny wszystkich usług. Postarajmy się jednak trochę pomóc w oszacowaniu środków finansowych do wygospodarowania. Możemy określić przedziały budżetowe jakie można spotkać w cennikach wykonania stron internetowych w 2021 roku.

Przykładowy cennik stron WWW na 2021 

 • wizytówka firmy, indywidualny projekt graficzny, kilka zakładek: od 3000 zł w górę
 • firmowa strona internetowa, indywidualny projekt graficzny, kilkanaście zakładek, wersja na komórki, Panel Administratora: od 4000 zł w górę
 • strona rozbudowana z indywidualnym projektem graficznym, kilkadziesiąt zakładek, indywidualne narzędzia jak np. katalog asortymentu do prezentacji oferty (ale bez sklepu): 5000-7000 zł netto
 • portal na indywidualne życzenie: kilkanaście - kilkadziesiąt tysięcy złotych (tak, nie ma tu pomyłki)

Są to oczywiście ceny orientacyjne i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu KC.

Ile kosztuje stworzenie strony internetowej? - podsumowanie

jak-wycenic-strone

Wiemy, że na koszt wpływa wiele czynników. Znamy już cel naszej strony internetowej, mamy rozpisane narzędzia czy przykłady stron do których chcemy aspirować. Kolejno kierujemy nasze zapytanie do agencji interaktywnych, które zwróciły naszą uwagę. Na podstawie ich portfolio możemy ocenić czy wycena idzie w parze z jakością. Nie bójmy się także zapytać o nurtujące nas kwestie. Porozmawiajmy o poszczególnych składnikach oferty. Zapytajmy, jakie otrzymamy wsparcie techniczne po zakończonym projekcie, ile tur poprawek możemy zgłosić do projektu. Poznajmy osoby, które będą realizować nasz projekt. Zastanówmy się, czy mają do tego odpowiednie predyspozycje i doświadczenie. Czy dobrze się z nimi rozmawia? Przecież będziemy się z nimi kontaktować przez kolejne kilkanaście tygodni.

Od tego kogo wybierzemy zależy nasz wizerunek i zwyczajnie nasz święty spokój. Te rzeczy są nieprzeliczalne na żadne pieniądze.