kreatywność innowacyjność
pomysłowość koncept

Co to WordPress?

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Sylwia Jasiak AUTOR: Sylwia Jasiak

Dlaczego w Avangardo do tworzenia stron internetowych używamy CMS WordPress?

WordPress to jeden z systemów zarządzania treścią, czyli CMS strony internetowej. To doskonały system zarządzania materiałami, które umieszczane są na naszej witrynie. Początkowo dedykowany był blogom, ale obecnie często określany jest kombajnem, ponieważ możliwości jakie oferuje są naprawdę szerokie. Należy do najpopularniejszych systemów zarządzania treścią. Popularności dodaje mu prosty interfejs i szereg rozszerzeń, jakie dają ciągle powstające wtyczki.

Na rynku istnieje kilka sprawnych platform do zarządzania treścią strony, z których każdy funkcjonuje podobnie. Jednak WordPress zagarnął znaczną część użytkowników. Założeniem powstania tego systemu było umożliwienie i ułatwienie tworzenia wpisów blogowych internautom. Jednak z czasem system zaskarbił sobie łaski webdeweloperów i zaczęto wykorzystywać platformy WordPress do tworzenia sklepów internetowych i stron internetowych.

Czym jest CMS stron internetowych?

Content Management System (CMS), czyli system zarządzania treścią. To oprogramowanie umożliwiające tworzenie, zmianę i udostępnianie informacji na witrynie internetowej, bez zaawansowanej wiedzy informatycznej. Na WordPress można postawić stronę internetową wizytówkę, jak i rozbudowaną profesjonalną stronę. Aby skorzystać z CMS wystarczy pobrać oprogramowanie na stronie dostawcy. Jeśli zleciłeś wykonanie strony www profesjonalnej agencji interaktywnej jak nasza, otrzymasz link z danymi do zalogować się w panelu administracyjnym.

1. Platformy typu Open Source

WordPress jest to systemem Open Source, czyli w formie otwartego oprogramowania, które można dopasować do indywidualnych potrzeb. To sprawia, że jest on atrakcyjnym mechanizmem dla deweloperów strony internetowych. Kod źródłowy open source jest ciągle udoskonalany i rozwijany przez społeczność programistów.

Faktem jest, że platformy Open Source bywają bardziej narażone na „infekcje”, jednak sprawniej przebiega proces lokalizowania i eliminowania jego luk niż w oprogramowaniu zamkniętym. Z tego też względu WordPress dość często wymaga aktualizacji samego silnika, jak i dostępnych dla niego wtyczek.

Podsumowując, platformy Open Source podążają za rozwojem Internetu i stawiają czoła wymaganiom i oczekiwań użytkowników sieci z dobrym efektem. Fakt, że nad rozwojem oprogramowania stoją miliony osób powoduje, że ewolucja ekosystemu WordPressa następuje szybko i sprawnie. Każdy ma dostęp do kodu źródłowego, przez co może pisać swoje dodatki i eliminować luki w kodzie innych developerów. Jest to właściwie teraźniejszość i przyszłość oprogramowania typu CMS.

2. Autorskie rozwiązania CMS

Wielu webmasterów z pewnością chciało lub chce mieć oryginalny, kojarzony z własną marką CMS. Na wirtualnym rynku powstały autorskie systemy CMS. Część z nich się rozrosła, najczęściej za sprawą dużego kapitału lub dużych zespołów programistycznych. Część z nich została wygaszona – tak jak nasz autorski LightPanel CMS.

Z pewnością autorski CMS wymaga większego zaangażowania od jego twórcy. Oczekiwania klientów ciągle się zmieniają i autorski CMS musi na nie odpowiadać. Wymaga to czasu i nakładów finansowych. Prawdą jest jednak, że przy takim rozwoju technologicznym, jaki obserwujemy nie ma możliwości, aby małe zespoły zapewniły wszechstronność autorskich CMSów. Jednak czy aby na pewno warto wymyślać Internet na nowo?

Co to jest WordPress CMS?

Według statystyk w3techs.com z 1 maja 2023 roku 43,1 % stron widocznych w Internecie jest zbudowana na tym systemie CMS. To daje WordPressowi 1. miejsce w rankingu popularności. Do tego zajmuje nieprzerwanie od 2010 roku 1. miejsce, jako najszybciej rozwijający się CMS.

Ciekawostka 💡

Na drugim miejscu po WordPressie jest Shopify, z którego korzysta 3,7% serwisów, co pokazuje, że różnica w popularności jest znaczna.

Ze względu na popularność, dzięki prostemu interfejsowi, pokaźnej bazie repozytorium i darmowym planie, zainteresowanie WordPressem nie maleje. WordPress zyskał grono odbiorców dzięki temu, że nie potrzebne są umiejętności programistyczne i znajomość kodowania, aby móc stworzyć wymarzoną stronę internetową. 

W Internecie można spotkać dwa modele platformy WordPress. Pierwsza z nich to usługa WordPress.com, która oferuje usługi hostingowe oraz automatycznie tworzone instancje WordPressa, przez co nie musimy samodzielnie go instalować. Jest to usługa płatna w formie abonamentu, jednak posiada ograniczony, ale bezpłatny pakiet. Więcej informacji można uzyskać na stronie dostawcy.

Druga z opcji to WordPress.org, czyli strona, z której możemy pobrać WordPressa do samodzielnej instalacji. Znajduje się tutaj również repozytorium wtyczek (ang. plugins) do instalacji. Zasoby można pobierać za darmo, jednak instalację na serwerze musimy wykonać samodzielnie.

Czy WordPress jest darmowy?

Tak, jest darmowy. Mając swojego WordPressa, oczywiście musimy mieć miejsce na serwerze oraz swoją domenę i certyfikat SSL. Są to tzw. usługi hostingowe, które musimy posiadać i opłacać abonamentowo.

Więc za co się płaci się agencji? Zamawiając stronę, klient płaci za pracę grafika, programisty, managera projekty czy wsparcie techniczne. Jednym słowem za wszystko pozostałe co jest potrzebne od pomysłu aż po jego realizację w formie gotowej strony.

Warto wiedzieć, że zarówno darmowe szablony, nadmiar wtyczek czy wykorzystanie tzw. zewnętrznych page builderów (jak Elementor czy Divi) wpływa niekorzystnie na prędkość działania strony (więcej o tym możesz przeczytać w osobnym artykule), czy nawet jej reponsywność. Nieumiejętne korzystanie z tego oprogramowania, nawet darmowego, może przynieść więcej szkód niż korzyści. Warto o tym pamiętać samodzielnie tworząc swoją stronę lub rozważając zasadność zatrudnienia do tego agencji interaktywnej.

Jak zarządzać swoją stroną za pomocą WordPress CMS?

Nasi klienci otrzymują od nas w e-mailu finalizacyjnym pełne informacje na temat tego, jak zalogować się do WordPressa. Aby zalogować się, możemy kliknąć przesłany przez nas odnośnik lub w pasku przeglądarki wpisać adres swojej strony a za nim końcówkę /wp-admin/. Na ekranie pojawi się okno logowania do panelu, do którego wejście możliwe jest po wpisaniu loginu i hasła dedykowanego dla użytkownika. Pierwszy kontakt z interfejsem WordPressa może wydawać się dość złożony, jednak zyskuje przy bliższym poznaniu 🙂

Jeśli zapomniałeś, jak korzystać z funkcjonalności WordPress lub potrzebujesz, aby ktoś profesjonalnym okiem spojrzał na wnętrze Twojej strony internetowej zapraszamy do zapoznania się z naszą usługą aktualizacji i przeglądu strony internetowej. Służymy fachowym doradztwem oszczędzając Twój czas i pieniądze eliminując ewentualne usterki.

Czym są bloki Gutenberga?

Bloki Gutenberga można przedstawić jako elementy ułatwiające zarządzania zawartością na danej podstronie. Klikając w czarny kwadracik z plusikiem znajdujący się po prawej stronie w na widoku głównym, rozwijamy funkcjonalności. Możemy wstawić nagłówki z przypisanym stylem, osadzić obrazek z biblioteki mediów, wstawić kolumny lub dodać przycisk odsyłający do kontaktu czy pliku do pobrania.

Dzięki blokom Gutenberga znacznie łatwiej można nie tylko zarządzać, ale i tworzyć finezyjne układy dla treści. Nie musimy martwić się o wygląd danego bloku, jego działanie czy responsywność. Nie musimy wstawiać żadnego kodu (np. osadzają film z Youtube). Jednym kliknięciem można zbudować niepowtarzalne i wyróżniające się układ podstrony. Nie musimy przy tym pracować z dużo trudniejszymi w edycji i znacznie wolniejszymi builderami jak np. Elementor.

Ciekawostka 💡

Czy wiesz, że napisaliśmy również specjalną nakładkę, która usprawnia pracę z systemem, która zawiera:

  • Personalizowany ekran powitania – każda strona posiada inny, spersonalizowany ekran powitania.
  • Personalizowany interfejs – użytkownik może mieć pełny lub uproszczony widok menu. Nie musi więc oglądać elementów interfejsu, które nie są mu potrzebne.
  • Dodatkowe kanały komunikacji z naszym supportem – dostęp do widgetu formularza zgłoszeń bezpośrednio w WordPress CMS.

Nasi klienci otrzymują od nas szkolenie online na żywym organizmie własnej strony, tak aby mogli wracać do materiału w dowolnym czasie i o dowolnej porze. Pokazujemy w nim jak wprowadzać zmiany w treści, pracować z blokami Gutenberga, usuwać zdjęcia czy dodawać kolejne wpisy na bloga. Na koniec każdy klient otrzymuje nagranie, tak aby mógł podzielić się nim z innymi administratorami lub zwyczajnie wrócić do niego po kilku miesiącach, aby odświeżyć swoją wiedzę.

WordPress czy jest doskonałym CMSem?

Nie ma i nie będzie doskonałego oprogramowania. WordPress już dawno przeszedł etap wieku dziecięcego i jest dojrzałym oprogramowaniem, które zwróciło uwagę webdeveloperów i korporacji. Zdominował rynek i rozwinął się tak, że można w oparciu o ten system zbudować nie tylko bloga, ale i obszerną stronę, sklep internetowy czy platformę ogłoszeniową. Otwarty kod powoduje konieczność odpowiedniego zabezpieczenia, aktualizacji i monitorowania jego działania. Daje również możliwość korzystania z wtyczek, które odpowiedzą na bieżące potrzeby naszego serwisu oraz przyszłe.

To wszystko powoduje, że w darmowe rozwiązanie warto zainwestować czas i pieniądze.

Powrót do listy blogowej
Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter