kreatywność innowacyjność
pomysłowość koncept

Strona WWW za darmo? Czy to się opłaca?

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Sylwia Jasiak AUTOR: Sylwia Jasiak

Internet na stałe zadomowił się w każdej dziedzinie naszego życia. Ciągły wzrost użytkowników w Sieci świadczy o tym, że najczęściej szukamy informacji właśnie tutaj. Do Internetu zaglądamy, jeśli szukamy butów, adwokata, czy porady jak przesadzić drzewo. Czy istnieje sposób, aby zbudować stronę internetową swojej firmy za darmo? Czy zrobić to samodzielnie, czy zlecić to agencji interaktywnej?

Gdzie stworzyć darmową stronę internetową?

Odpowiedz brzmi – w Internecie. Istnieje spora konkurencja w usługach projektowania stron www. Do najpopularniejszych na naszym rodzimym rynku należą WIX, czy WebWave. Mniej popularne to Squarespace, Site123, czy GoDaddy Website Builder. W usługach tego typu można przebierać w zależności od ceny, możliwości, jakie oferują kreatory stron i funkcjonalności, jakie udostępniane są w darmowych planach.

Jak wygląda tworzenie strony www za pomocą darmowych narzędzi?

W kreatorach stron samodzielnie zbudujemy interfejs swojej wymarzonej strony internetowej. Według własnego projektu, od samego początku, bądź korzystając z darmowych szablonów. Możliwość tworzenia stron przy użyciu darmowych szablonów z pewnością przydatna będzie dla osób, które chcą mieć prostą wersję strony o profilu hobbistycznym. Firmy również często korzystają z takich kreatorów.

Budowę strony zaczynamy od zaplanowanie jej struktury. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będzie to witryna typu one-page o mniejszej funkcjonalności, czy bardziej rozbudowana, składająca się z kilku podstron w zakładkach. Zacznij projektowanie swojej strony od strony głównej. Rozmieść poszczególne elementy jak zdjęcia i treści za pomocą narzędzi kreatora. Możesz wykorzystać przykładowe szablony strony lub zacząć od pustej kartki i rozmieszczać kolejne elementy interfejsu za pomocą “przeciągnij i upuść” (ang. drag & drop).

Analogicznie przechodzimy później do umieszczania elementów na kolejne podstrony. Na ekranie swojego komputera od razu widzisz, jak strona internetowa będzie wyglądać. Brzmi zachęcająco? Owszem, ale tylko wtedy gdy mamy nawet niewielkie zdolności twórcze, pomysł na swoją stronę i sporo wolnego czasu. Poznanie interfejsu kreatora wymaga bowiem trochę wprawy i cierpliwości. Kreatory witryn nie wymagają wielkiej wiedzy technicznej, czy programistycznej.

Za co tak na prawdę płacimy tworząc stronę internetową „za darmo”?

Opłaty za stronę "za darmo"

Zbudowanie strony może mieścić się w darmowym planie. Natomiast większość kreatorów stron posiada również płatne opcje rozszerzające naszą stronę o dodatkowy zakres usług czy funkcjonalności. Możemy podłączyć pod stronę swoją własną domenę, dodać opcję sprzedaży internetowej czy usunąć reklamy. Za co więc jeszcze może przyjść nam dopłacić w darmowym planie przy tworzeniu swojej witryny?

  • Dodatkowe narzędzia do tworzenia darmowych stron
    Stworzenie podstawowej strony jest darmowe, ale usługi dodatkowe, często niezbędne do jej pełnego funkcjonowania, mogą okazać się dość kosztowne.
  • Usługi programistyczne
    Samo prowadzenie strony internetowej może być wyzwaniem, jeśli nie masz umiejętności programistycznych. Konfiguracja i instalacja niektórych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania części składowych, może wymagać pomocy specjalisty. Koszty roboczej godziny programisty bywają zaskakująco wysokie.
  • Własna domena
    Kolejnym, a w zasadzie pierwszym działaniem, jakie powinniśmy podjąć, jeśli chcemy mieć własną stronę, jest nazwa domeny. Darmowy kreator stron oferuje najczęściej długie i nieczytelne nazwy domeny w planie darmowym. Taki adres jest nieestetyczny i mało zapamiętywany. Jeżeli będziemy chcieli skorzystać z adresu własnej domeny, który posiadamy i utożsamiany jest z naszym biznesem, najczęściej będziemy musieli za to zapłacić.
  • Hosting
    Wraz ze wzrostem ruchu na stronie, oferowane zasoby serwera z darmowych kreatorów mogą okazać się niewystarczające. Do tego kreatory witryn w darmowych planach nie prowadzą wsparcia technicznego. Czyli, po raz kolejny trzeba sięgnąć do portfela i zakupić dodatkowe przydziały transferu lub miejsca na serwerze, kiedy chcemy sami zbudować profesjonalną stronę internetową.

Wskazówka 💡

Możesz skorzystać z usługi hostingu w naszej agencji. Zapytaj o ofertę, być może okażę się, że będzie ona bardziej atrakcyjna niż tak, którą posiadasz.

W tym miejscu należy również wspomnieć o jeszcze jednym zjawisku. Na portalach społecznościowych często pojawiają się reklamy firm, które obiecują stworzyć darmową stronę przez stażystów czy praktykantów. Projekt strony wykonywany jest za darmo, ale zobowiązujemy się na umieszczane hostingu swojej witryny w danej firmie. Ten z kolei jest oczywiście płatny, a jego koszty są dość wysokie. W ten sposób takie darmowe strony internetowe są takie tylko z nazwy, a prawdziwa cena ukryta jest w innych opłatach.

Na co zwrócić uwagę korzystając z kreatora stron internetowych?

Ile kosztuje darmowa strona?

Skoro już masz świadomość, że darmowa strona jednak coś kosztuje, warto dokładnie przyjrzeć się ile i za co trzeba zapłacić. Firmy oferujące najlepsze kreatory stron, proponują atrakcyjne pakiety. Przed wyborem planu darmowego koniecznie trzeba przyjrzeć się “korzyściom”, jakie są w nich zawarte i funkcjami strony internetowej, z których będziemy mogli korzystać.

Koszt domeny dla naszej witryny

Proponowana przez darmowe kreatory stron cena rejestracji własnej domeny może być znacznie wyższa niż w przypadku skorzystania z bezpośredniej oferty strony hostingodawców. Sam podłączenie własnej domeny to kolejna pozycja w długim cenniku dostawcy kreatora.

Okres próbny

To kolejnym element, któremu trzeba się przyjrzeć. W przypadku zbyt krótkiego okresu próbnego możesz nie zdążyć, przetestować kreatora. Poświęcając zbyt długi czas na projektowanie strony, masz mniej czasu na je sprawdzenie.

Abonament na miesiąc czy na rok?

Należy zwrócić uwagę na koszty samego abonamentu. Wielu dostawców usług internetowych oferuje rozliczenia miesięczne i roczne, przy czym roczne mają rabaty. Jest tu więc pole do oszczędności, ale również ryzyko, że opłacimy długi okres, a usługa nie spełni naszych oczekiwań.

Zawartość podstawowego pakietu, który oferuje darmowy kreator stron

21 zł za miesiąc może być faktycznie „prawie” jak za darmo, ale przyjrzyjmy się, co oferuje ten pakiet? To zaledwie 500 MB pamięci na Twoje pliki, obecność reklam i konieczność posiadania własnej domeny. Warto dokładnie przeanalizować potrzeby i funkcjonalności, które mogą przydać się nam na naszą profesjonalną stronę.

Wady bezpłatnych witryn

Zwróćmy uwagę na inne kwestie, które nie są bezpośrednio związane z finansami, a powodują, że darmowa strona może tak naprawdę nie opłacić się Twojej firmie.

  • Ograniczenia
    Korzystając z darmowych kreatorów, jesteśmy ograniczeni funkcjonalnościami planu darmowego. Dostęp do wysokiej jakości szablonów, czy możliwość łączenia niektórych elementów e-commerce jest w tym wypadku niemożliwy. Musimy zadowolić się minimalnymi rozwiązaniami, które mogą okazać się nieefektywne i niewystarczające.
  • Czas
    To kolejnym minus. Być może, najlepszy kreator z darmowej platformy, w miarę użytkowania można efektywnie wykorzystać, lecz potrzeba do tego swojego czasu. Twój czas może okazać się dla Ciebie cenniejszy, niż skorzystanie z usług profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się projektowaniem stron internetowych. Właściciel biznesu powinien zajmować się swoim biznesem, a nie działaniami, które można oddać specjalistom.
  • Reklamy
    Darmowe strony internetowe zawierają reklamy, które mogą być irytujące i rozpraszające. Decydując się na darmowy plan, nasza strona może się stać jednym wielkim bannerem reklamowym (i nie jest to nasza reklama).
  • Ograniczone pozycjonowanie
    Strony z platform Open Source nie mają większych problemów z pojawianiem się wyżej w wyszukiwarkach. Gdy posiadamy stronę z usługą „w chmurze” nie mamy bezpośredniego dostępu do kodu źródłowego i zainstalowanie dodatkowy narzędzi SEO czy wdrożenie działań optymalizacyjnych w kodzie strony jest bardzo ograniczone.
  • Brak własności
    Bardzo ważnym aspektem jest fakt, że strona stworzona w darmowym kreatorze nie będzie nigdy wyłącznie nasza. Platformy zastrzegają sobie prawo do jej własności, nad którą Ty poświęciłeś swój czas. Jeżeli przestaniesz opłacać abonament lub sama platforma przestanie istnieć, Twoja strona również zniknie z Sieci. Warto zrobić bilans korzyści i strat, jakie możemy osiągnąć, tworząc swoją darmową stronę.

Zalety darmowych stron

Wykorzystywanie bezpłatnych narzędzi budowania witryny w Sieci ma także kilka zalet, które zawsze powiązane są one z ceną.

  • Nieduża inwestycja idealna dla początkujących
    Jeśli dopiero zaczynasz działalność, każda złotówka się liczy. Korzystając z darmowych opcji nie musisz wydawać pieniędzy na pracę agencji interaktywnej i samodzielnie stworzyć swoją stronę.
  • Niski koszt dla małych biznesów
    Prowadzisz korepetycje z francuskiego lub bloga jako fanatyk podróży i chcesz mieć prostą stronę? Wtedy nie warto inwestować w rozbudowaną stronę. Dla małego, lokalnego biznesu lub strony hobbystycznej często wystarczą podstawowe plany kreatorów stron.
  • Strona będzie tylko moją wizytówką
    Warto rozważyć założenie swojej witryny w Google Mapach, która jest bezpłatnym narzędziem. Sprawdź, jak ją stworzyć. Innym pomysłem jest założenie swojego firmowego profilu w mediach społecznościowych – często robią tak np. firmy z branży beauty.

Może strona darmowa na WordPressie?

To platforma z której korzysta 2/3 wszystkich strony na świecie. Stworzona jako platforma do prowadzenia bloga, zyskała takie uznanie, dzięki funkcjonalnościom jakie oferuje. Mimo małych wad, takich jak bardziej skomplikowany edytor, czy podatność na wirusy i ataki hakerskie, i tak zdobyła światową popularność i serca webdeveloperów z całego świata.

Zasada tworzenia strony odbiega trochę od innych darmowych kreatorów. Przy pomocy bloków tworzy się widok graficzny strony i rozmieszcza układ treści, dostosowując według uznania. Największą zaletą WordPressa jest zbiór wtyczek. Możemy rozszerzać funkcjonalność naszej strony korzystając z niewielkich programów, które instaluje się do naszego systemu. Często występują one w wersji podstawowej, jak i rozszerzonej, które opłaca się na zasadach abonamentu.

Należy wziąć pod uwagę, że prędzej czy później przyjdzie Ci zmierzyć się z wyzwaniami programistycznymi. Sama instalacja WordPressa nie jest trudna, ale wymaga poznania kilkunastu podstawowych zagadnień związanych z tworzeniem stron internetowych – również po angielsku. Z pomocą przychodzi jednak społeczność WordPressa, która jest bardzo liczna i chętna do pomocy oraz obszerne artykuły.

Jeśli Twoja firma rozwinie skrzydła, czego Ci życzymy, będziesz miał solidne podstawy do zaplanowania bardziej zaawansowanej strony na WordPressie. Korzystając z usług profesjonalnej agencji, które wykorzystują WordPress jako system CMS do bodowy stron, przekonasz się, że warto było poznać podstawy i samemu przejść przez żmudny, ale satysfakcjonujący proces „stawiania” swojej pierwszej strony.

Czy tworzenie stron internetowych za darmo się opłaca?

Czy strony za darmo się opłacają?

Tworzenie witryny z dostępnych elementów może okazać się łatwe, ale też angażujące. Budując stronę na szablonie, może się zdarzyć sytuacja, że takich stron jak Twoich jest wiele – również z Twojej branży i okolicy albo są bardzo podobne. To powoduje, że nasza firma niczym szczególnym się nie wyróżnia. Jeśli chcesz mieć stronę www za darmo i zbudować swój własny szablon, należy poświęcić jej dużo czasu, modyfikując szczegółowo każdy element interfejsu. Twój czas oraz drobne opłaty związane z rozszerzeniem planu o usługi i funkcje Premium powodują, że strony darmowe są tylko z nazwy.

Pamiętaj również, że decydując się na witrynę www w Sieci, chcesz przecież nie tylko pokazać się, ale być profesjonalistą w swoim fachu. Budując swoją firmę, czy markę osobistą, chcesz mierzyć wysoko i nie wybierzesz półśrodków. Profesjonalna strona internetowa jest wizytówką Ciebie i Twojego biznesu. Jeśli chcesz osiągać sukcesy “pokaż się z najlepszej strony www”.

Powrót do listy blogowej
Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter