Awaria serwera, wirus albo przypadkowe usunięcie plików z pewnością wprowadzają w zakłopotanie. Taka sytuacja może przytrafić się naszej stronie internetowej. Pierwsze pytanie, jakie powinieneś sobie zadać, czy masz backup strony? W wyniku nieprzewidywalnych czynników jak np. pożar serwerowni czy włamania hackerskie możemy utracić stworzone treści, czy zdjęcia. Część z zawartości może być później praktycznie nie do odzyskania. No, chyba że mamy kopię zapasową. Jak zapobiec kłopotliwej sytuacji i ustrzec się przed utratą swojej strony?
Czym jest kopia zapasowa strony internetowej?
Backup (ang.) to nic innego jak kopia bazy danych i plików strony. Umieszczone pliki z danymi na komputerze, w chmurze lub serwerze zewnętrznym, są odwzorowaniem treści, obrazków, wtyczek lub innych elementów, wchodzących w skład strony internetowej. Kopia zapasowa pozwala przywrócić stronę do jej pierwotnego stanu.
Po co zrobić kopię zapasową strony?
Ochrona przed atakami i wirusami
Codziennie nasza witryna atakowana przez boty i hackerów. Jeśli tego nie widać to znaczy, że mechanizmy obronne, jak zainstalowane antywirusy, czy wtyczki zabezpieczające działają skutecznie. Dopiero udane próby ataku dają o sobie znać w postaci przykrych konsekwencji. Chociaż problem jest niewidoczny, nie należy go bagatelizować i tworzyć kopię zapasowe.
Oszczędność czasu i pieniędzy
Stworzenie i rozwój strony jest angażującym i kosztownym zadaniem. Na wartość końcową naszej inwestycji składa się nie tylko koszt wykonania strony, ale również czas, jaki poświęciliśmy na jej rozwój.
Najwięcej klienta kosztuje ta kopia zapasowa, której nigdy nie wykonał!
Kto może zrobić backup strony ?
Dostawca hostingu
Wielu hostingodawców w swoich ofertach posiada wykonywanie okresowego backup plików. W zależności od wielkości oferty różnią się one częstotliwością wykonywania automatycznych kopii zapasowych oraz ich zakresem. Może się bowiem zdarzyć, że hostingodawca będzie w stanie przywrócić stan plików serwera do stanu sprzed 3 dni. Co, jeżeli atak na naszą stronę nastąpił wcześniej i przywrócona kopia również będzie zawierała zainfekowane pliki? Dlatego dobrą praktyką jest wykonywanie kopii raz w miesiącu lub przynajmniej raz na kwartał.
Agencja interaktywna
Zlecając wykonanie strony internetowej profesjonalnej agencji interaktywnej, (jak nasza 🙂 ) klienci mogą liczyć na to, że zachowujemy jej kopię. Należy jednak pamiętać, że otrzymują oni wraz z gotową stroną dostęp do panelu strony WordPress do zarządzania zawartymi w niej elementami. Daje to klientowi możliwość edycji i rozwijania zawartości witryny. Nasza agencja przechowuje pierwotną wersję zapasową strony WordPress. Zatem wszystkie wprowadzone przez klienta zmiany nie będą dostępne na naszej lokalnej kopii bezpieczeństwa. Wyjątkiem są kopie zapasowe, których wykonanie Klienci zlecili nam w trakcie cyklu życia strony.
W naszej agencji oferujemy wsparcie w razie potrzeby odzyskania danych strony. Należy nadmienić, że strony tworzone w Avangardo mają wszelkie zabezpieczenia antywirusowe. Nawet najlepsze zabezpieczenia mogą nie wystarczyć, jeżeli weźmiemy pod uwagę czynnik ludzki. Hasła administratora mogą bowiem wyciec do Internetu, narażając tym samym bezpieczeństwo wszystkich naszych kont – w tym tych, do Panelu Administratora strony.
Gdzie przechowywać backup strony WordPress?
Przechowywanie backup strony internetowej to kolejna istotna kwestia dla bazy danych. Trzymając jedyną kopię plików strony u hostingodawcy, może okazać się to mało przemyślane. Co, jeśli nagle wydarzy się coś z serwerem firmy hostingowej? Taka sytuacja miała już kiedyś miejsce u jednego z większych hostingodawców w Europie. Wybuchł pożar w jednej z serwerowni i swoje dane utraciło wielu użytkowników.
Najrozsądniej jest przetrzymywać kopię plików strony w osobnej lokalizacji, w niezależnym miejscu. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest przechowywanie bieżącej kopii zapasowej w 2 różnych miejscach. Np. na swoim komputerze i w chmurze. Mamy wtedy możliwość szybko przywrócić kopię zapasową. Można wykorzystać do tego np. Dropboxa lub Google Drive.
Samodzielne wykonanie kopii
- Wtyczki do backup
Skutecznym rozwiązaniem są również wtyczki do WordPress backup. WPvivid backup jest przykładem tej, którą możesz aktywować, wykupując licencję u producenta. Po wybraniu miejsca zapisu zapasowych plików i konkretnych plików strony internetowej, których chcesz utworzyć kopię, możesz w razie konieczności szybko przywrócić backup strony. Jednak, aby przywrócić kopię zapasową przy użyciu wtyczki WPvivid wykonanie czynności leży po stronie klienta. Co prawda nie jest to skomplikowane działanie, jednak może być angażujące – warto wtedy skorzystać z usług naszego programisty.
- Automatyczna kopia zapasowa WordPress
Backup plików swojej strony można powierzyć również innym wtyczkom do WordPress. Po ustawieniu parametrów, jak częstotliwość wykonywania kopii czy wybór miejsca jej zapisu, cała procedura będzie odbywała się automatycznie. W zależności od potrzeb klienta i konieczności posiadania kopii konkretnych plików, wtyczki do backupu różnią się pod względem oferty.
Różnica w ofercie wtyczek do backupu polega m.in. na tym:
- jak często ma być wykonana kopia,
- jakie obszary strony ma obejmować,
- ile miejsca będą zajmowały pliki kopii,
- przez jaki czas mają być przechowywane.
Po ustawieniu parametrów kopia wykonywana jest automatycznie.
Dla bezpieczeństwa większości stron internetowych powstała wtyczka WordPress backup, która wymusza automatyczne tworzenie kopii pliku bazy danych. Ma ona chronić właścicieli witryny przed ich utratą. Automatyczny backup strony z pewnością ułatwia życie, ale czy na pewno jest on skuteczny?
Samodzielne wykonywanie kopii zapasowej strony internetowej ma ten plus, że sami decydujemy, co chcemy akurat zapisać. Nie musimy tracić pamięci na dyskach lub w chmurze przez częste zapisy z backupu. Co gorsza, płacić kolosalne sumy za ich automatyczne tworzenie u dostawców hostingu. Być może zbędne okaże się zapisywanie wszystkich plików strony, a jedynie blog będzie wymagał aktualnego backupu. W przypadku automatycznych aktualizacji stron internetowych, które są obszerne w dane, może z czasem okazać się problemem z brakiem na nie miejsca na serwerze.
Warto wspomnieć o tym, że zbędne wtyczki również obciążają stronę, przez co może ona wolniej się ładować i zniechęcać użytkowników do jej odwiedzania. Co wiązać się może z niższą pozycją w wyszukiwarce i opuszczeniem witryny przez potencjalnych klientów z powodu długiego wczytywania WWW. Dlatego korzystanie ze wtyczek do backupu może być mało efektywne.
Kopia zapasowa WordPress – poufność
Dostęp dla osób postronnych do danych strony WWW musi być w pełni zabezpieczony. To samo dotyczy plików tworzenie kopii strony. Klienci często przechowują kopię backup WordPress swojej witryny na komputerach, które łapiąc wirusa, umożliwiają również, przedostanie się go do wnętrza stron internetowych jak i pliku kopii zapasowej. W ten sposób może zostać zaatakowana strona internetowa i jej kopia zapasowa, której backup plików był na tym samym urządzeniu. Dlatego kopia zapasowa powinna być dodatkowo zabezpieczona hasłem lub przechowywane na oddzielnym urządzeniu czy serwerze.
Inna kwestia dotyczy również przechwycenia kopii zapasowej, a wraz z nią, dostępu do zapisanego tam hasła. Wiele osób często posiada 1-2 te same hasła do wszystkich usług. Ujawnienie hasła do jednej usługi powoduje dostęp do wszystkich innych. Zadbaj o ochronę swojej bazy danych i zabezpieczaj dodatkowo hasłem również backupu swojej strony.
Zapamiętaj najważniejsze kwestie dla kopii bezpieczeństwa Twojej strony:
- Wprowadzając kluczowe zmiany na swojej stronie, zadbaj o wykonanie kopii zapasowej.
- Zabezpieczaj plik kopii zapasowych hasłem.
- Przechowuj kopię swojej strony w przynajmniej dwóch różnych miejscach (w tym w dobrze zabezpieczonej chmurze).
- Używaj różnych i trudnych do odgadnięcia haseł zapisanych w bezpiecznym miejscu.
Pamiętaj, najsłabszym ogniwem zabezpieczenia Twojej strony jesteś Ty sam. Dbaj o swoje dane.