kreatywność innowacyjność
pomysłowość koncept

Co to jest Atrybut ALT

Atrybut alt to skrót od „alternative text” (tekst alternatywny). To opis grafiki, która umieszczona jest na stronie internetowej. Pełni istotną funkcję dla robotów indeksujących i użytkowników.

  • Roboty indeksujące na podstawie teksu wpisanego w atrybucie alt wiedzą, co znajduje się na grafice. Ma to kluczowe znaczenie do skutecznego pozycjonowania i jest ważnym czynnikiem rankingowym. Poprawnie dostosowany atrybut alt powinien zawierać słowo kluczowe (jeśli jest zgodne z treścią obrazu). To umożliwia wyświetlenie obrazu w wynikach wyszukiwania, co z kolei generuje ruch na stronie.
  • Czytniki ekranu podczas wykorzystywania technologii wspomagającej czytanie zawartości strony internetowej, posiłkują się tekstem umieszczonym w atrybucie alt. Ma to istotne znaczenie dla osób, niewidomych lub słabo widzących. Dzięki temu otrzymują pełną informację o tym, co znajduje się w witrynie.

Jak użyć ALT na stronie?

W kontekście języka HTML, atrybut alt jest używany w znaczniku <img>, który służy do umieszczania obrazów na stronach internetowych. Poprawnie zapisany kod HTML opisu grafiki to:

<img src=”grafika.jpg” alt=”Opis grafiki”>

Atrybut alt zawiera tekst, który zostanie wyświetlony, gdy nie można załadować grafiki lub w sytuacji gdzie obrazy nie są wyświetlane. W przypadku, gdy atrybut alt jest pusty, wyszukiwarka zignoruje grafikę i uzna, że jej nie ma. Tekst w atrybucie alt może zawierać polskie znaki i powinien być stosowany dla wszystkich grafik na stronie internetowej.

Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter