Blog

Kategoria wpisu: #TO_CIEKAWE!#KNOW_HOW
FAQ - Chcę zamówić stronę

FAQ - Chcę zamówić stronę

Ile kosztuje strona WWW i czemu aż tyle? :-)

Cena zależy od wielu czynników. Przede wszystkim każda agencja wycenia inaczej swoją pracę. Są to usługi niematerialne, ale wymagają odpowiednich umiejętności, odbycia wielu kursów, sprzętu i profesjonalnego oprogramowania. Do tego dochodzą koszty administracyjne, biura, księgowi itp. To wszystko to koszty prowadzenia działalności i przekładają się one na końcową cenę usługi.

Strona WWW jest jednorazowo skalkulowanym dziełem, a nie usługą wykonywaną w sposób ciągły. Zawsze jest to więc jednorazowy koszt, a nie płatności cykliczne (w formie abonamentu). Tutaj płacimy tylko raz. Abonamenty oferują wyłącznie firmy w których "wynajmujemy" stronę, a więc wszelkiego rodzaju kreatory typu wix.com. Opłaty są niewielkie jednak gdy przestaniemy płacić, stracimy swoją stronę. 

Do poprawnego funkcjonowania strony internetowej należy posiadać własny hosting (domenę i serwer), tak aby strona internetowa była online. To również należy wkalkulować w swój budżet, choć nie są to duże kwoty. Temu tematowi poświęcimy jednak osobny wpis na blogu.

Co będzie mi potrzebne do zamówienia strony?

Do zaprojektowania strony internetowej potrzebne są informacje dotyczące oczekiwań. W tym celu Klient wypełnia krótką ankietę informacyjną (tzw. brief marketingowy). Opisuje w nim swoją wizję, podaje przykłady stron które podobają się graficznie lub funkcjonalnie.  Sumiennie wypełniony brief, to połowa sukcesu. 

Przy każdym projekcie strony WWW zawsze prosimy o dostarczenie dostępnych materiałów marketingowych z zakresu grafiki reklamowej (np. logo - najlepiej w wersji wektorowej, ewentualne ulotki, katalogi firmowe, skany certyfikatów czy listów referencyjnych). 

Do projektu w razie potrzeby wykorzystamy także profesjonalne fotografie tematyczne zakupione w banku zdjęć. Najlepszy efekt przynoszą jednak fotografie autentyczne, dlatego warto pomyśleć o sesji fotograficznej. dzięki temu można w pełni spersonalizować grafikę i wykonać niepowtarzalny projekt. 

Czy będę mógł samodzielnie zarządzać stroną internetową?

Oczywiście. Do dyspozycji Klienta zawsze oddawany jest Panel Administratora (tzw. CMS). Za jego pomocą właściciel strony może samodzielnie nią zarządzać. Wystarczy zalogować się ze swojego komputera (za pomocą przeglądarki internetowej) do Panelu CMS. Zarządzamy całą zawartością swojej strony WWW bez potrzeby zlecania tego programiście.

Warto podkreślić, że wykonywanie wspomnianych operacji nie wymaga znajomości żadnych specjalnych technik czy języków programowania. Jeżeli potrafimy obsługiwać przeglądarkę internetową czy edytor Word, z pewnością poradzimy sobie z Panelem.

Ile projektów graficznych dostanę do wyboru?

W niemal każdego projekty wykonujemy 1 szatę graficzną. Czy to mało? To w zupełności wystarcza. Pierwszy pomysł jest zawsze najlepszy. Należy wiedzieć, że każdy projekt graficzny jest zawsze wypadkową oczekiwań Klienta i poziomu umiejętności jaki reprezentuje agencja (a dokładniej jej grafik). Dobra realizacji wymaga więc u podstaw dobrej komunikacji i zebrania oczekiwań Klienta. Poznaj bliżej agencję interaktywną avangardo i zobacz jak pracujemy. 

Agencja analizuje następnie te oczekiwania, ocenia estetykę stron które się podobają Klientowi, przygotowuje makietę obrazującą rozmieszczenie elementów, bada konwencje danej branży i strony konkurencji. Wszystko w ścisłym kontakcie z Klientem. Sama praca grafika z Photoshopem jest na końcu tej drogi.

Na samym 1 projekcie jednak nie kończymy pracy. Klienci uprawnieni są bowiem do poprawek graficznych w ramach przedstawionej koncepcji (pomysłu). W zakresie zmian są zmiany kolorów poszczególnych elementów, ich rozmieszczenia, rozmiaru, proporcji czy  składu elementów interfejsu. Lepiej stworzyć 1 dobrą i dopracowaną koncepcję niż 3 wykonane na siłę i bez odpowiedniego przygotowania. 

Czy mogę otrzymać próbny projekt graficzny?

Niestety nie wykonujemy próbnych projektów graficznych przed podpisaniem Umowy i zebraniem informacji. Projekt szaty graficznej musi zostać poprzedzony zebraniem od Klienta dokładnych informacji odnośnie planowanego projektu oraz opracowaniem koncepcji. Proces projektowania grafiki wiąże się z wykonaniem znacznej pracy zarówno przez Klienta jak i Wykonawcę. Musi więc być poprzedzony formalnym złożeniem zamówienia. Jest coś jeszcze.

W praktyce wybierając agencję często wybieramy oczami. Mamy wgląd w dotychczas wykonane prace oraz możemy ocenić poziom graficzny jaki reprezentuje. Możemy spodziewać się podobnego poziomu. Zamawiając stronę zdajmy się więc na estetykę i umiejętności profesjonalnego grafika. Większość z nas pracuje w branży od wielu lat, tak więc nie potrzebujemy już żadnych prób, aby porządnie wykonać swoją pracę :)